reklama

Pokus o profil ľavicového voliča

Aby sme mali na začiatku čistý stôl musím o sebe povedať že som typickým príkladom pravicového voliča. Doteraz sa nestalo, aby som odovzdal hlas ľavicovému politickému subjektu. Musím však priznať, že to čo dokázali tzv. postkomunistické politické subjekty s ľavicovou orientáciou - myslím tým najmä HZDS a Smer je obdivuhodné. Voličská základňa týchto strán dlhodobo, prakticky od vzniku samostatného Slovenska kolíše v rozsahu 35-40%.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (55)

HZDS a následne aj Smer dokázali integrovať a zjednotiť ľudí , ktorým bol predošlý režim sympatický a ktorý im vyhovoval. Smer dokázal dokonca osloviť aj mladých ľudí z rodín, v ktorých sa nostalgicky spomína na staré dobré časy, keď stálo mlieko 2 a pivo 4 koruny , keď všetci chodili do práce a väčšina ľudí vykazovala približne rovnaký ekonomický status. Pripomeňme si niekoľko výrokov p. Fica z začiatku jeho politickej kariéry a zistíme prečo k uvedenému javu došlo:

Uvedomme si, že od roku 1989 uplynul vlastne veľmi krátky čas. Ak sa niekto v tejto krajine osvedčil, tak to boli ľudia z bývalej komunistickej strany. Mali skúsenosti, vedeli, čo je to riadenie štátu. Veď to neboli hlupáci. Umením vlády je však vyberať si z minulosti len to dobré. Sme asi jediná krajina, ktorá sa neustále hrabe vo svojej minulosti. Domnievam sa, že do roku 1990 tu bolo množstvo dobrých vecí... Napríklad podpora mladých ľudí, rozličné štipendijné systémy... Netvrďme preto, že všetko bolo úplne zlé a že tu bola čierna diera.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odpoveď na otázku „Nie je na Slovensku stále priveľa "červenkastých" ľudí?" (Slovo, č. 47, rok 2000) [7]

Nevnímal som ho nejako detailne. Získal som prácu a venoval som sa jej. ... Keď sa pozerám späť, nezisťujem, že v roku 1989 by v mojom živote nastal nejaký zásadný prelom.

Odpoveď na otázku, aký bol podľa neho komunistický režim. (Domino Fórum, 50/2000)

Nie priamo, ale bol som úplne pasívny a neskôr som nevstúpil do jej nástupkyne KSS-SDĽ, pretože som sa chcel sústrediť na svoju prácu.

Odpoveď na otázku, či po roku 1989 vystúpil z Komunistickej strany. (Domino Fórum, 50/2000)

Nie. Sústredil som sa na prácu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Odpoveď na otázku, či mu v novembri 1989 rovno nenapadlo zložiť stranícku knižku. (Domino Fórum, 50/2000)

Vzťahy medzi Jankom Ľuptákom a poslancami za SDĽ sú a boli veľmi dobré. Ja s ním tiež vychádzam veľmi dobre. Je to slušný a solídny človek. Janko a jeho združenie majú svoje predstavy o tom, ako by mali byť reprezentovaní robotníci. V podstate sa naše predstavy nerozchádzajú.

Povedal ako poslanec SDĽ. (SMENA, 9. júna 1994)

Nehľadám vzory. Mám rád históriu. Rád čítam životopisy. Teraz jeden skvelý o Fidelovi Castrovi.

Odpoveď na otázku, kto je jeho politickým vzorom. (týždenník Live!, 6. júla 2004)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Určite nie! Nesúhlasím s vaším hodnotením tohto človeka. Ak porovnáme Kubu s ostatnými stredoamerickými krajinami, tak Kuba je ďaleko vpredu.

Odpoveď na otázku, či by súhlasil s tvrdením, že Fidel Castro je zločinec, ktorý patrí do väzenia. (týždenník Live!, 6. júla 2004)

Z tohto je zrejmé aké hodnoty a akú filozofiu vyznáva Róbert Fico.

A teraz tu stojí otázka či je možné, aby existoval rovnaký protipól na druhej strane politického spektra, niečo ako pravicový Smer. Veď percentuálne zastúpenie ľavicovo a pravicovo zmýšľajúcich je približne rovnaké. Pokusy tu už boli. Projekt SDK sa napriek silnej snahe Mikuláša Dzurindu nepodarilo udržať pri živote a čas ukázal, že to ani nebolo možné. Dôvodom je obrovský rozdiel medzi rozmýšľaním pravicového a ľavicového voliča. Ľavicovému voličovi vyhovuje zoskupenie do väčších celkov, vyhovuje mu keď niekto zaňho rozmýšľa a ponúka riešenia. Jeho aktivita končí posúdením kvality ponúkaného riešenia. Ľavicový volič má optimistické videnie sveta. Pravicový volič viac rozmýšľa, pochybuje. Pochybuje možno aj o sebe samom, analyzuje dopady riešení. Prirodzene je skôr pesimista. Je osobou ktorá dlho rozmýšľa, koho bude voliť. Vidina jednej silnej pravicovej strany je absolútne nereálna. Riešenie je v spolupráci viacerých strán, ktoré nájdu elementárnu politickú platformu - konzervatívnych, liberálnych a stredových. Pravica je odkázaná na spoluprácu a vždy bude v podmienkach Slovenska fungovať ako „zlepenec". Otázkou je či budú jeho časti zlepené dostatočne silným tmelom.

Marek Drimal

Marek Drimal

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Niekedy sa mi zdá že je okolo nás priveľá exibicionistov presvedčených že ich názor je ten jediný správny. Ja nemám patent na rozum. Občas však potrebujem nájsť pár ľudí, ktorí zmýšľajú podobne. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu